شاتکریت چیست

بتن از جمله مصالحی ست که از گذشته تا به امروز همواره در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته است. بتن نقش موثری در بالا بردن مقاومت سازه ایفا میکند. با پیشرفت تکنولوژی تجهیزات بسیاری برای اجرای بتن ریزی به منظور تعمیر و یا تقویت سازه  تولید شده که انجام بتن ریزی را آسان و نیاز به نیروی انسانی را کاهش داده است. دستگاه بتن پاششی یا شاتکریت از جمله تجهیزاتی ست که استفاده از آن در ساخت و ساز رواج یافته و روند بتن ریزی را تسریع بخشیده است.

 

بتن پاششی, شاتکریت

بتن پاششی یا شاتکریت, عملیات پاشش بتن یا ملات بر روی سطح حفاری شده توسط جریان هوای فشرده میباشد. این ملات شامل سیمان, ماسه و شن است و به دلیل بالا بودن سرعت پاشش آن بر روی سطح به صورت دینامیکی فشرده میشود. امروزه استفاده از شاتکریت در سراسر دنیا رایج بوده و از این تکنولوژی در لاینینگ کانال ها, مخازن و سدها, تونل سازی, معدن های زیر زمینی, ایستگاه های چاه و حفره های زیر زمینی سنگ شکن ها, استخرهای شنا و … استفاده میشود.

 

دستگاه شاتکریت به دو صورت شاتکریت مخلوط تر و شاتکریت مخلوط خشک وجود دارد:

شاتکریت مخلوط تر

در شاتکریت مخلوط تر, بتن آماده وارد پمپ شاتکریت میشود و بعد از عبور از لوله های پلاستیکی به سطح مورد نظر پاشیده میشود. از مخلوط تر در مکان هایی که مقاومت فشاری بالا اهمیت دارد استفاده میشود. با استفاده از این نوع شاتکریت میتوان دیوار بتنی با ضخامت ۵۰ سانتی متر و سقف به ضخامت ۲۰ سانتی متر را اجرا نمود.

بخوانید!  دلیل استفاده از کندگیر کننده ها در بتن

 

مزایای شاتکریت تر

ضخامت لوله های بتنی را میتوان در محیط هایی که احتمال خوردگی و آتش سوزی وجود دارد, بالا برد.

با استفاده از این روش میتوان سازه های بتنی با اشکال غیر منظم را اجرا نمود.

استفاده از شاتکریت تر نیاز به قالب بندی ندارد و به همین دلیل هزینه های مربوط به تامین نیروی انسانی و اجرای قالب بندی را میتوان کاهش داد.

از این روش میتوان برای روکش نمودن پایه پل ها و لاینینگ تونل ها استفاده نمود.

مقاومت مکانیکی شاتکریت مخلوط تر نسبت به شاتکریت مخلوط خشک بالاتر است.

در این روش بین بتن و میلگرد چسبندگی بهتری صورت میگیرد.

شاتکریت مخلوط خشک

در این روش در مرحله آخر هنگام خروج مواد, آب مورد نیاز از سر نازل به آن افزوده میشود. این روش برای انجام کارهای تعمیراتی و روکش کمتر از ۱۰ سانتی متر مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش بتن بدست آمده مقاومت مکانیکی بالایی ندارد.

Leave a Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.